Jedan kredit da zamijeni sve – ima li refinanciranje smisla?🤔

Vozimo se tako ujutro na posao, a onda na našoj omiljenoj radio stanici krenu razne reklame, pa tako i reklame banaka u kojima saznate da možete dobiti kredit uz “samo jedan posjet banci“, “uz samo jedan papir”, “bez dodatnih troškova” uz “najbržu realizaciju“, “brzo“, možete ga “prilagoditi svom životnom stilu” …

I naravno da vas zaintrigira – pogotovo ako zaista trebate neke novce – odmah se uhvatite na “brzo”, “isplata u roku dva-tri dana”.

Cilj ovog posta nije da vas odgovori od podizanja bilo kakvih kredita ili ne-daj-bože hejtanje banaka. Voljela bih da malo popričamo o kreditima, pogotovo onima za refinanciranja postojećih obveza, npr. minusa na računu ili objedinjenje više malih kredita. Također bih voljela da osvijestite potrebu da se prije donošenja bilo koje odluke dobro informirate.

Mislim, primijetili ste da su reklame banaka sve zabavnije – pisala sam o tome i u postu Banke i njihove reklame; što nam prodaju i kako🤨?,

Banke u svojim reklamama dobivaju ljudsko lice i sve više koriste humor.

Njihov je cilj uglavnom da potaknu korisnike na izvršavanje bankovne akcije – i tu humor prestaje.

Samo jedan papir” – kaže reklama jedne banke, ali osobno to još nisam doživjela.

Kad se pojavite u banci i zatražite neku vrstu kredita, upute vas osobnom bankaru – i to je već znak da misle ozbiljno. 🤨

Nećete izaći od osobnog bankara tako brzo – barem pola sata dok ne ispuni obrasce, napravi jedan izračun ili više njih, par puta vas zabrinuto ili veselo pogleda, ovisi o vašoj platežnoj sposobnosti. Onda vam ljubazno uruči hrpu papira i vedro vam najavi da ih trebate ovjeriti tu i tu i doći za dan-dva na daljnju proceduru.😅

I ako je sve OK u cijelom tom postupku ipak ćete posjetiti i javnog bilježnika, potpisati zadužnice, što ćete sami platiti i uglavnom tako to ide…

Ako se odlučite refinancirati postojeće obveze, uzeti jedan kredit da zamjeni više njih, na što vas mogu motivirati recimo manje trenutne kamatne stope u odnosu na kamatnu stopu koju vi plaćate, ili vam je mjesečno opterećenje preveliko, pa trebate manju ratu (što će vjerojatno produljiti rok vraćanja kredita) uzmite u obzir sve troškove koje refinanciranje povlači sa sobom. To su troškovi; javnog bilježnika, sklapanja police životnog osiguranja (rijetko koja banka će vam dati kredit bez toga, ali ti vam se troškovi mogu odbiti od iznosa podignutog kredita), razne bankovne naknade.

U svakom slučaju dobro je razmisliti o svim tim troškovima, pitati osobnog bankara o njima, i o tome koliko ćete na kraju otplatnog razdoblja vratiti u vidu kamata i onda razmisliti o akciji. Ponekad na novom kreditu možete uštedjeti na kamatama popriličnu sumu, pa se troškovi vezani uz podizanje kredita isplate.

No, ako nakon refinanciranja kredita odlučite ući u nove dugove, ili dići novi kredit, umjesto da višak koji bi se trebao stvoriti u budžetu iskoristite za štednju – onda vjerojatno ne biste trebali razmišljati o refinanciranju.

Toliko od mene, nemojte banku doživljavati kao neprijatelja, već donosite informirane odluke i postavite prava pitanja prije bilo kakve odluke.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s