Imate li od početka ove godine osjećaj da ste upali u neku čudnu, fantastičnu zemlju, u kojoj još niste bili?!
Kao Alisa u zemlji čudesa? Jedino što se naša zemlja čudesa ne zove Wonderland nego Euroland.
Kažu da stvari ne treba uzimati preozbiljno. Treba u svakodnevni život ubaciti dozu humora, jer humor je najbolje oružje protiv stresa.
Dobijem ja tako neki dan preko WhatsApp-a poruku; “Dobri ovi Euri – niti znaš koliko što košta, niti koliko imaš para 🙂 🙂 🙂 !”
Mislim da ta poruka sažima kako se osjećamo i što prolazimo ovih dana. Plaćamo neke iznose za koje ne možemo sa sigurnošću reći ništa. Niti da su veliki, niti da su mali, jer prave usporedbe zapravo još i nemamo – barem dok malo ne zapamtimo nove cijene.
Neki ljudi stalno vade svoje mobitele, preračunavaju iznose u kune, zabrinuto klimaju glavama. Da povučem paralelu s Alisom u Zemlji Čudesa – kao Bijeli Zec, koji stalno gleda na sat i zabrinuto klima glavom.
Ranije nismo uopće obraćali pažnju na kovanice – a sad? Ne samo da skačemo kad nam trgovci “zaborave” vratiti 2 ili 3 centa, već zaista gledamo kovanice eura.
S prednje strane su sve iste, ali ako okrenete poleđinu možete vidjeti koja ih je država “iskovala”. Pa tako hrvatske eurokovanice imaju na poleđini npr. kunu, Teslu (čovjeka, a ne auto), glagoljicu. Njemačke eurokovanice imaju na poleđini između ostalog Brandenburška vrata i orla. Slovenske eurokovanice prikazuju motive lipicanaca, Triglava kao i likove France Prešerna i Primoža Trubara. Na Austrijskim eurokovanicama mogu se vidjeti i Mozart, katedrala sv. Stjepana, dok su na talijanskim Botticelijeva Venera, Dante Alighieri i poznati crtež Leonarda da Vincija.
I zar se ne ponašamo sad kao djeca – gledamo te kovanice i uspoređujemo ih po principu “moje su ljepše od tvojih!”
Nakon što Alisa u svom Eurolandu proživi svoje avanture, na kraju knjige se probudi.
A što se dogodi nama u Hrvatskoj? Zaspimo u Hrvatskoj, probudimo se u Schengenu, bez kune u džepu! 😉
Budući da je to naša realnost sada, najbolje da se počnemo privikavati. A ako vas uhvati nostalgija za kunom pročitajte i Oproštaj s kunama – sitno postaje još bitnije.
Ako vam se sviđaju sadržaji na mom blogu, lajkajte, podijelite, puno mi to znači. Hvala!