Mnogi doživljavaju veljaču kao mjesec ljubavi – zbog Valentinova naravno, ali možda i zato što se nakon dugih zimskih noći, dani pomalo produljuju i budi se osjećaj da je proljeće blizu.
Iako bi sad bilo zgodno pisati o načinu kako proslaviti Valentinovo, o poklonima koji ne koštaju previše, bojim se da ću ove godine preskočiti tu temu zbog eto… pandemijske situacije, ali zašto ne bismo malo popričali o parovima i financijama.
Prije svega nešto kratko o meni i mom partneru – zajedno smo nekih 26 i kusur godina, i imali smo u životu raznih faza – financijskih bonaca i oluja, ali to je vjerojatno tako u svakom odnosu koji traje. Naš princip za organizaciju financija je uglavnom podijeljena odgovornost. Svatko od nas ima svoja financijska zaduženja, već prema sklonostima, ali ako se može “priskočimo u pomoć” jedno drugom ovisno o potrebama i situaciji. No, to ne znači da smo uvijek na isti način gledali na trošenje, financije ili da nikada nismo imali svađe oko novca.
Financije su neizbježne u svakodnevno životu, a naravno da su i dio braka i veze. I ispada da je većina svađa i nesuglasica u vezama upravo rezultat neslaganja oko trošenja, zarađivanja i slično. Pa evo nekoliko izjava koje su siguran uvod u svađu oko novaca;
- Trebao/la bi više zarađivati – ako ste s nekim u vezi ili braku, onda ste tim, i nadam se da se svaki član tima trudi, pokušava, ali ponekad nam okolnosti ne idu na ruku (kao što u ovom trenutku nažalost svjedočimo svakodnevno). A gdje bi došli timovi, da se članovi međusobno vrijeđaju ili ponižavaju. Po meni odnos ima smisla ako se partneri međusobno podržavaju i ohrabruju u svim situacijama, pa i onim izazovnima. Umjesto izjava ovakvog tipa bolje je imati konstruktivan razgovor o financijama u stilu – Kako možemo poboljšati situaciju? Možda možete pomoći partneru da pronađe bolje plaćeni posao, da se pokuša izboriti za bolju poziciju na postojećem poslu ili nešto slično. A na kraju krajeva i ako se ništa ne promijeni samo jedna kratka napomena – nije toliko bitno koliko netko zaradi, važnije je kako raspolaže s tim što zaradi 🙂 .
- Ja zarađujem više pa mogu više i (po)trošiti – možda ovo nikad niste rekli, ali možda ste pomislili. Ima nas raznih i živimo u raznim situacijama, ali za svaku vezu je opasna neravnoteža. Ne znam što bi ovakva izjava mogla donijeti pozitivnog, osim što bi možda mogla posramiti drugu stranu i unijeti neravnotežu u brak ili vezu. Ako imate financijsku prednost u nekom trenutku, davanjem takvih izjava samo uništavate povjerenje i ravnotežu. U jednom zdravom odnosu, bez obzira koliko tko zarađuje, nitko ne bi trebao diktirati uvjete trošenja, niti se nametati pri donošenju odluka.
- Što te briga na što ja trošim svoj novac – Mislim da nitko od nas ne voli da ga se ispituje o svakoj potrošenoj kuni, ali princip veze je da se barem otprilike zna gdje ide novac. Naravno da svi mi imamo neke svoje prioritete u trošenju – meni ne pada na pamet da kupim novi alat za popravak namještaja, ali zato nove cipele 🙂 . Ima i ljudi koji kupe nešto i onda to skrivaju pred partnerom. Ako partneru uopće ne govorite na što trošite novac zapitajte se zašto? Možda vaši problemi nisu samo financijski?

Umjesto da svoje vrijeme trošite na ovakve razgovore, sjetite se da je Valentinovo i fokusirajte se na svoju vezu i na pozitivne stvari.
Nije lako u hrpi negativnih informacija i situacija koje nas okružuju ostati pozitivan, ali barem dajte najbolje od sebe 🙂 .
I ne zaboravite – sve je lakše kad se problemi podijele.
Pogledajte i Vječna tema u braku: zajedničke ili odvojene financije.
Povratni ping: 5 povoljnih ideja za Valentinovo – Štedimo