Pisala sam već o tome koliko Hrvati prosječno troše na hranu – ispada da smo tu pri samom vrhu Europe. Kako biste uštedjeli na hrani bilo bi dobro da počnete kuhati. Ako još nikad niste ništa skuhali u životu, što baš sumnjam, nikad nije kasno da krenete. Jer, naručivanje hrane može pomoći s vremena na vrijeme, ali pogotovo ako imate veću obitelj koju treba nahraniti, mislim da je ta opcija više luksuz nego nešto što treba prakticirati na dnevnoj bazi.
Volim li ja kuhati? Pa iskreno, ne bih imala ništa protiv da mi svaki dan netko nešto skuha, ali imam momente kad dobijem inspiraciju za kuhanjem. Moja baka, koja je bila domaćica, kuhala bi čitavo jutro i napravila bi super jela. Mama je radila, kuhanje je bilo kombinacija gotovih jela (npr. smrznuto i konzervirano) i svježih namirnica (neki prilog ili salata), i njezin ručak je obično bio skuhan za sat vremena. Baka se zgražala! A mama je uvijek govorila “Ne živim da bih jela…” 🙂
Ja sam u načinu kuhanja više kopirala svoju majku jer radim i ja pa nemam toliko vremena, osim toga, postoji čitava industrija hrane koja nam olakšava kuhanje. Nisam neki ljubitelj povrća iz konzervi, ali smrznuto povrće navodno ima iste nutritivne vrijednosti kao i svježe – pa zašto ne?
Sad se možda neki foodie zgraža ako ovo čita, ali ovi savjeti nisu iz perspektive nekog razvikanog chef-a, već jedne solidne kuharice amaterke ili kako se to vani zove – iz perspektive home cook-a.
Ako želite uštedjeti na hrani prije svega trebate znati cijene namirnica. Ako ne znate koliko inače košta, npr. pileći file, kako ćete znati je li na sniženju ili koliko je zapravo jeftiniji? Recimo da ste novi na polju kuhanja i nabave, uzmete neku malu bilježnicu, zapišete namirnice i pokraj njih cijene. I to nosite sa sobom sljedeći put kad idete u nabavu. Svakome treba malo vremena da se uhoda, ali jednom kad krenete…samo nebo je granica.
Postoje dućani koji su skuplji, postoje i diskontni lanci, ali bilo bi dobro da pratite akcije i u skupljim dućanima. Ponekad se na akciji nađu kvalitetni proizvodi po stvarno super cijenama, kojima ne mogu konkurirati niti diskonti. To su vjerojatno trgovački trikovi da nas privuku u trgovinu u nadi da ćemo pokupovati i stvari koje nisu na akciji. Ali vi posjetite skuplji dućan, kupite što je na akciji i brže odjurite dok niste potrošili nešto na skupe artikle 😉 .
Iako štedite pokušajte jesti zdravo. Voće je skupo, pa ga ne kupujete. A grickalice – čips, kokice, keksi nisu skupi? To isto ne kupujete? Ako malo razmislite – možete umjesto vrećice čipsa pojesti jabuku – košta i manje, a ima hranjive tvari koje trebamo. Još pogotovo ako kupujete sezonsko voće – ono je uvijek povoljnije, svježije i bolje. Ako poželite jagode u siječnju, pripremite se za malo veći izdatak.

Kupujte i trgovačke marke u dućanu – evo pada mi napamet KPlus – trgovačka marka Konzuma. Takvi proizvodi znaju biti i 20 ili 30% jeftiniji od brendova, ali razmislite malo. Imali li Konzum svoju tvornicu za proizvodnju npr. pekmeza? Nekako sumnjam. Pročitajte na etiketi pa ćete vidjeti da često poznati proizvođači rade za neku trgovinu. Kako je onda proizvod jeftiniji? Pa nisam baš sigurna, ali vjerojatno ima neke veze s pakiranjem, distribucijom ili tko zna čime sve ne.
Da i na kraju još nešto. Napravite si male ili veće zalihe, ovisno naravno o veličini vaše obitelji i vašim trenutnim financijskim mogućnostima. Jer kako ćete se primiti shelf-cookinga o kojem sam već nekoliko puta pisala ili preskočiti odlazak u trgovinu ako nemate baš ništa u kući. A kako se rade zalihe – pa recimo trebate konzerviranu rajčicu i nađete ju na super akciji 3,99 kn/konzerva 🙂 . Uzmete jednu za odmah, a jednu ili dvije za spremiti. I tako to funkcionira.
Za više savjeta i ideja pročitajte i moje postove Kako nam planiranje obroka štedi novac? i Može li se uštedjeti na kupovini hrane?
Ostanite fokusirani na štednju i učinite ovu godinu čudesnom!
Jedna misao o “Vratimo se za stol i uštedimo 😉”