Kako kontrolirati emocionalnu potrošnju?

Nedjelja popodne, pomalo se dosađujete i odlučite pogledati što ima na društvenim mrežama. Vaša omiljena influencerica pokazuje svoj novi kupaći.

“Odete” na stranicu koju je preporučila i naručite i vi novi kupaći.

Odmah vas preplavi val sreće i ne razmišljate više o tome.

Kupaći stiže nakon dva tjedna i pomislite – “Što sam to naručila?” – a valjda mi se sviđa….

Shopping nam daje “dozu” dopamina – Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Bio je to još jedan stresan dan na poslu – bole vas oči od gledanja u kompjuter, bole vas uši od reklamacija i kritika. Vraćate se kući, prolazite pokraj omiljenog shopping centra i pomislite – “Idem samo baciti pogled!”. Sat vremena kasnije izlazite iz shopping centra s pet punih vrećica.

Zvuči poznato? Svi smo mi bili u sličnim situacijama – previše stresa, nezadovoljstvo, strah, ljutnja, tuga – sve nas je to znalo potaknuti da potrošimo novac na nešto što nam možda u tom trenutku nije trebalo.

  1. Razmislite koji su vaši “okidači”, tj. što vas potiče na trošenje. Trošite li kad ste tužni? Idete li u kupovinu kad ste ljuti? Dobijete li volju za trošenjem kada vidite neku reklamu za novi proizvod? Uspijete li otkriti koji su to razlozi zbog kojih trošite novce koje uglavnom nemate na stvari koje većinom ne trebate, probajte promijeniti navike i izbjeći situacije u kojima ćete trošiti.
  2. Pričekajte s kupovinom najmanje 24 sata, a možda i dulje. Znam lakše je to reći nego napraviti…Zamislite da idete s djetetom u kupovinu i nemate dovoljno novaca – vjerojatno bi rekli “Kupit ću ti to kad dobijem plaću”. I dijete bi možda do tada zaboravilo na to što je tražilo. Primijenite istu taktiku na sebi – jednostavno pričekajte. Ako i nakon odgađanja još želite i trebate neku stvar – onda ju slobodno kupite.
  3. Ne koristite kreditne kartice – pokušajte kupljeno platiti gotovinom. To je korisno iz dva razloga; prvo kupit ćete ono što si zaista možete priuštiti, jer bez kartica nećete moći kupovati na famozne rate i time nećete ulaziti dublje u dug. Drugo; istraživanja su pokazala da se teže odvajamo od gotovine, tj. od nje se zaista fizički odvajamo, dok vam kartica ostaje i nakon plaćanja. 🙂
  4. Nemojte si olakšati kupnju. Tu prije svega mislim na online kupovine; nemojte se prijaviti na newsletter-e vaših omiljenih trgovina, jer ćete tako stalno biti zatrpani novim ponudama i akcijama, kojima je teško odoljeti. Prilikom plaćanja nemojte spremati sve podatke na računalo, radije svaki put kad želite nešto kupiti razmislite gdje ste zapisali lozinke i korisničko ime jer će vam to vrijeme možda pomoći da odustanete od impulzivne kupnje.
Lakše se troši preko kartica – Photo by Negative Space on Pexels.com

5. Stvorite nove navike. Umjesto odlaska u shopping centre, gdje ćete najvjerojatnije doći u napast nešto potrošiti, isprobajte neke nove zanimacije kao što su vježbanje, trčanje, slušanje muzike, igranje s kućnim ljubimcem i sl….. koje su korisnije za vaše zdravlje i raspoloženje, a naravno i za vaš novčanik.

Zaključak: Nitko ne kaže da se trebate u potpunosti odreći kupovine, ali poželjno je imati kontrolu nad trošenjem. Bitno je osvijestiti svoje navike, pogotovo one koje vas dovode u probleme. Čak i male promjene navika trošenja mogu vam donijeti velike promjene na području financija.

Ako vam se sviđaju sadržaji na ovom blogu, slobodno ih podijelite, lajkajte (to mi puno znači), a možete se pridružiti i mojoj e-mail listi.

8 misli o “Kako kontrolirati emocionalnu potrošnju?

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s