
Argumenti za odvojene financije;

Zamislite da je vaš brak firma u kojoj imate u upravi dva direktora koji uspješno donose odluke i rješavaju probleme na područjima koja ste im dodijelili. Sad ih zadužite da rade na istom području odlučivanja. Hoće li to popraviti situaciju u firmi ili pogoršati? Moguće je da će i pogoršati. Može doći do sukoba dva jaka ega, pa se možda neće moći ili htjeti dogovoriti i oko najjednostavnije stvari jer o njoj svatko ima svoj stav.
To bi bio argument za odvojene financije; recimo jedan od partnera preuzme financijsku odgovornost za plaćanje režija, troškove vezane uz stanovanje, a drugi recimo vodi računa o nabavi namirnica, troškovima vezanim uz prijevoz i sl. To još uvijek ne znači da se partneri ne bi trebali dogovarati ili recimo odvojiti dio prihoda u zajednički hitni fond ili recimo fond za veće nabavke (npr. novi automobil, novi namještaj za kuhinju i sl.). No kod ovog je načina vođenja financije veća autonomija u načinu kako trošiti novac (naravno pod uvjetom da svatko odradi svoje obveze).
Argumenti za zajedničke financije:
Možda je lakše funkcionirati u braku ako jedan partner preuzme odgovornost upravljanja novcem. Znači jedna osoba donosi odluke koje se odnose na plaćanje režija, nabavu namirnica, odlučuje o eventualnom uzimanju kredita i slično. Tako su možda radili vaši roditelji ili djedovi i bake. Ali ne zaboravite da je u njihovo vrijeme često samo jedan član obitelji zarađivao, pa je bilo i logično da ta osoba određuje na koji način će se trošiti i rasporediti novac. Danas uglavnom u obitelji rade oba partnera i doprinose zajedničkom kućanstvu, možda u jednakoj mjeri, ili koliko tko može. U svakom slučaju lakše je kad imate na hrpi ukupan iznos – lakše je plaćati račune, lakše je štedjeti i nema financijskih iznenađenja.


Koji je vaš “recept” za financije u braku?